O nas Hogarthian Artykuły Warsztat Miejsca Wyjazdy Galerie Linki
     
 

 

Wyjazdy - Steinberger See  

Steinberger See

Jezioro: Steinberger See

Miejscowość: Schwandorf koło Regensburga

Przy okazji wizyty w Niemczech postanowiliśmy zanurkować w jednym z Bawarskich jezior. Nasze poszukiwania odpowiedniego jeziora zaczęliśmy od napisania postu na niemiecką grupę dyskusyjną de.rec.sport.tauchen gdzie potraktowano nas przyjaźnie i podano namiary na jezioro najbliższe miejscu naszego pobytu.

Na niemieckiej liście podano nam też link do strony z opisem tego miejsca:

http://www.sporttaucher-schwandorf.de/steinberger.htm

oraz link do bazy nurkowej znajdującej się w pobliżu:

http://www.sporttaucher-schwandorf.de

Korespondencja emaliowa z bazą odbyła się sprawnie. Jednak centrum nurkowe nie znajduje się nad samym jeziorem. Wydaje się, że zimą baza nie organizuje tam nurkowań gdyż uprzedzono nas, że jeżeli będzie lód na jeziorze to musimy sami wykuć przerębel.

Wejście w odpowiednim miejscu do jeziora nie jest proste, gdyż na lądzie nie jest ono oznaczone w żaden sposób. Do właściwego wejścia trafiliśmy dzięki uprzejmości mieszkańców, których pytaliśmy o wskazanie tego miejsca. Charakterystyczne jest to, że, przy samym brzegu znajduje się betonowa konstrukcja ? schody z metalową barierką. Dojazd samochodem nad sam brzeg jeziora był niemożliwy ? samochód trzeba zostawić około 70 metrów od brzegu, przed szlabanem.

Od razu po zanurzeniu trafiliśmy na rozciągniętą pod wodą linę poręczową, dobrze naciągniętą i znajdującą się w dobrym stanie. Podążając wyznaczonym szlakiem natrafiliśmy na część ?atrakcji? opisywanych przez niemieckich nurków na stronie www. Znaleźliśmy także podwodny rów ograniczony betonowymi ścianami. Na głębokości 22 metrów, w odległości 150 metrów od brzegu (liczone według naszej własnej poręczówki) zawróciliśmy.

Widoczność podczas naszego nurkowania (luty 2005) była zbliżona do polskich warunków ? około 4 ?do 6 metrów, temperatura wody ? jak u nas 4 stopnie przy dnie, a przy powierzchni od 0 do 2 stopni. Jezioro było całkowicie zamarznięte, poza około 30 metrowym odcinkiem w miejscu gdzie wchodziliśmy do wody.

Ostatnio zastane warunki nurkowe można sprawdzić na stronie:

http://www.tauchernet.de/sichtdetail.html?land=Deutschland+-+Bayern&platz=Steinberger+See

Podsumowując nie warto jechać, aby tam specjalnie zanurkować, bo to około 1000 km od Warszawy, a samo jezioro nie różni się od naszych rodzimych. My jednak skorzystaliśmy z okazji będąc na miejscu, czego i wam życzymy ?


Pozdrawiamy


Agata Kuśnierek i Jacek Trembowelski
 Strona istnieje dzięki gościnności firmy PRO-CONTROL Sp. z o.o. dzwiad.com | caramba.pl