O nas Hogarthian Artykuły Warsztat Miejsca Wyjazdy Galerie Linki
     
 

 

Hogarthian - Płyta oraz uprząż  

     Tradycyjną metodą mocowania butli używaną przy nurkowaniu z zestawem dwubutlowym, jest stosowanie stalowej lub aluminiowej płyty (backplate), uprzęży z jednego kawałka taśmy (harness), oraz worka wypornościowego włożonego pomiędzy płytę i butle. Rodzaj płyty, stal czy aluminium, zależy od zapotrzebowania nurka na dodatkowy balast. Ta prosta i niezawodna konfiguracja jest często modyfikowana poprzez wprowadzanie „ulepszeń” takich jak szybkie zapięcie czy regulowane, dociągane pasy naramienne. Czy jednak takie ulepszenia poprawiają wygodę i bezpieczeństwo nurkowania, czy wręcz przeciwnie? Szybkie zapięcie, jak sama nazwa wskazuje służy do szybkiego zapinania pasów naramiennych. Jednak należy mieć na względzie, że wszystko co się szybko zapina równie szybko się rozpina, szczególnie w najmniej pożądanym momencie. W połączeniu z lubiącym pękać plastikiem, często stosowanym w tego typu zapięciach, nurek świadomie podejmuje ryzyko, że w najmniej odpowiednim momencie straci dodatkowo swoją płytę. Sytuacja taka jest o tyle groźna, że nurek ma pływalność dodatnią a odpięty zestaw pływalność ujemną. Równie fascynującym elementem są uprzęże zaciągane po założeniu. Za ich pomocą nurek przy każdym nurkowaniu nurkuje w praktycznie nowym sprzęcie lub sprzęcie niedopasowanym (zbyt ciasnym). Wynika to z faktu, że jedyną metodą powtarzalności długości pasów naramiennych jest maksymalne ich dociąganie. Zbyt ciasna uprząż powoduje trudności z zakręceniem zaworów a co ważniejsze, uniemożliwia oddychanie „pełną piersią” co prowadzi do zwiększenia kumulacji CO2 w organizmie nurka. W szczególności zjawisko to potęgują poprzeczne paski na wysokości klatki piersiowej. Prawidłowa uprząż, wykonana z jednego kawałka taśmy, nie ma żadnej z tych wad. Długość pasów naramiennych można ustawić i zablokować, i mogą być one odpowiednio luźne bez ryzyka wypięcia. Nie ma również zagrożenia uszkodzenia czy rozpięcia szybkiej zapinki z prostego powodu ? jej tam nie ma. Częstym argumentem przeciw uprzęży z jednego kawałka taśmy jest trudność zakładania i zdejmowania. Należy jednak podkreślić, że występuje to tylko w wypadkach nieprawidłowego wyregulowania długości pasów naramiennych, które powinny być w miarę luźne. Tego typu uprząż jest stabilizowana na nurku za pomocą pasa brzusznego oraz pasa krocznego a nie za pomocą pasów naramiennych. Pas kroczny, wykonany tak jak reszta z szerokiej (5cm) taśmy, z jednej strony przytwierdzony jest do płyty, z drugiej natomiast zakończony zawinięciem (pętlą) przez którą przekładamy sprzączkę pasa brzusznego. Takie rozwiązanie umożliwia jednym ruchem rozpięcie całej uprzęży (rozpięcie pasa brzusznego jednocześnie rozpina pas kroczny). Na pasie krocznym umieszczone są dwa d-ringi ? jeden z tyłu, służący do mocowania kołowrotka, oraz drugi z przodu, z głównym przeznaczeniem do skutera (DPV).

     Częstym błędem jest również umieszczanie na uprzęży nadmiernej ilości d-ringów. Zastanówmy się, ile tak naprawdę d-ringów jest nam potrzebnych? Dokładna analiza prowadzi do wniosku, że tak naprawdę potrzebne są oprócz d-ringów na pasie krocznym jedynie jeszcze trzy inne: dwa na pasach naramiennych i jeden na pasie brzusznym po lewej stronie. Jak więc przymocować wszystkie rzeczy do tych zaledwie kilku d-ringów? Otóż jest to bardzo proste. Zasobnik lampy głównej mocujemy po prawej stronie na pasie brzusznym, jego głowicę przyczepiamy do prawego d-ringu na pasie naramiennym. Do tego samego mocujemy pierwszą lampę zapasową, którą dodatkowo za pomocą gum stabilizujemy do pasa naramiennego tak, żeby nie przeszkadzała i w razie konieczności była pod ręką. Jeżeli zabieramy drugą lampę zapasową, to mocujemy ją w ten sam sposób, tyle że do lewego pasa naramiennego. Do obydwu lewych d-ringów mocujemy butle boczne, wszystkie mocowane po lewej stronie. Do d-ringu na pasie brzusznym mocujemy głowicę manometru. Kołowrotek mocujemy do tylnego d-ringu na pasie krocznym, tak jak boję dekompresyjną, jeśli nie jest mocowana pod płytą. Wszystko się więc zmieściło...

Dociągana uprząż. Mnogość bezużytecznych D-ringów

Tradycyjna płyta oraz uprząż. Uprząż wykonana z jednego kawałka taśmy. Płyta wyposażona w pokrowiec na boję dekompresyjną.

D-ring na pasie krocznym uprzęży DIR..

Prosta uprząż DIR. Uwagę zwraca długość inflatora.

 Strona istnieje dzięki gościnności firmy PRO-CONTROL Sp. z o.o. dzwiad.com | caramba.pl