O nas Hogarthian Artykuły Warsztat Miejsca Wyjazdy Galerie Linki
     
 

 

Hogarthian - Akcesoria  

Płetwy, maska

     Styl pływania nurka DIR to głównie żabka. Z tego względu przy wyborze płetw należy zwrócić szczególną uwagę na ich przydatność do tego celu. Płetwa powinna być w miarę krótka i sztywna, najlepiej jeśli posiada odpowiednie dysze umożliwiające łatwy ruch wsteczny. Takimi płetwami są płetwy określane jako JetFin, produkowane przez wielu producentów takich jak Scubapro, Divex, Beuchat itd. Są one optymalne i nie jest celowe poszukiwanie nowszych rozwiązań. Jedyną modyfikacją jaką należy wykonać, ze względu na niezawodność oraz wygodę, jest zastąpienie standardowych pasków gumowych odpowiednimi sprężynkami ze stali kwasoodpornej. Taka modyfikacja zdecydowanie podnosi niezawodność, ułatwia zakładanie i zdejmowanie płetw oraz powoduje, że płetwa sama dopasowuje się do nogi.

     Jeśli chodzi o wybór maski, ważne jest żeby maska miała możliwie małą pojemność. Należy więc unikać dużych masek panoramicznych z dodatkowymi szkłami po bokach i na dole. Jeśli chcemy posiadać maskę z szerokim kątem widzenia należy zdecydować się na nowoczesne maski typu Cressi Horizon, które zwiększają kąt widzenia poprzez odpowiednie ułożenie szkła i posiadają bardzo małe pojemności.

Kołowrotki, szpulki, boje dekompresyjne

     Nurek DIR stosuje kołowrotki eksploracyjne do rozwijania oporęczowania oraz szpulki do strzelania boi dekompresyjnych. Duże kołowrotki eksploracyjne powinny być wygodne i powinny umożliwiać łatwe zwinięcie rozłożonej poręczówki. Do boi dekompresyjnych dużo lepszym rozwiązaniem jest jednak użycie szpulki. Na szpulce posiadamy określoną długość linki. Długość linki określa głębokość, z której „odpalamy” boję. Jeśli będziemy zmuszeni puścić szpulkę, szpulka rozwinie się i spadnie do nas. Szpulka nie ma układu hamulca, więc się nie zatnie; jest mała więc można mieć ze sobą szpulkę zapasową w kieszeni suchego skafandra.

     Szpulka w połączeniu z odpowiednią boją jest niezawodnym urządzeniem. Odpowiednia boja to boja „zamknięta”, posiadająca króciec z zaworem zwrotnym do napełniania oraz zawór nadmiarowy zabezpieczający przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i opróżniania boi. Taką boje napełniamy za pomocą węża inflacyjnego suchego skafandra (inflatora). Takie boje ma w swojej ofercie firma Halcyon. Dlaczego nie stosuje się typowych boi z „kaczym dziobem”? Dlatego, że takie rozwiązanie na tendencję do sklejania się. Efekt tego jest taki, że w dolnej części boi zgromadzi się wystarczająca ilość gazu żeby nurek nie był w stanie jej utrzymać, jednak gaz ten nie wchodzi do wnętrza boi i boja po osiągnięciu powierzchni wody opróżnia się i wraca do nurka. Takie rozwiązanie jest więc niepewne.

Karabińczyki

     Nurek DIR stosuje wyłącznie karabińczyki typu tłokowego. Takie karabińczyki są łatwe do zapięcia i odpięcia jednak prawdopodobieństwo przypadkowego wpięcia liny w taki karabinek jest znikome. Z tego powodu nie stosuje się karabińczyków uchylnych, które mają tendencję do samoczynnego wpinania się we wszystko, a których wypięcie, szczególnie w suchych rękawicach, jest niezwykle trudne.

     Rozmiar karabińczyków jest uzależniony od typu rękawic oraz tego, co przypinamy. Najlepsze są karabińczyki ze stali nierdzewnej, jednak ze względu na trudności w ich zdobyciu stosuje się powszechnie karabinki mosiężne. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby sprężynka zwrotna wykonana była z nierdzewnych materiałów.


 Strona istnieje dzięki gościnności firmy PRO-CONTROL Sp. z o.o. dzwiad.com | caramba.pl